четверг, 18 февраля 2010 г.

появилось несколько новых слов, типа "агу" - огурец и "бу" - книга (book).

все больше и больше дети становятся смышленее. Словно поворачивается кран, открывается... и льется вода.
1. разобрали мне ящик в на кухне с доп. принадлежностями (запаные губки для посуды, мини-полотенца, форма для пасхи и проч.) Весь оставшийся день ходили по квартире и все вытирали: стены, стулья, игрушки... я понимаю, что они не понимают. Но зато мы вместе делали уборку. :)
2. игра в ку-ку приобрела невиданные размеры. Прячутся игрушки под подушки и ку-ку - и достали.
3. придумали сами игру: посадили меня на стул в конце коридора, а они от начала бегут ко мне во всю мочь. Моя задача - схватить, прижать, обнять и поцеловать. Причем, бегут точно в руки. Играли 40 минут. После этого уснули в 23.30 - сын встал в 8.10 (ВПЕРВЫЕ ОН СПАЛ ВСЮ НОЧЬ!!), дочь в 4.30 поела, осталась спать со мной, а утром нас разбудил Бонька.
Впрочем, предыдущую ночь он спали только 4 часа: с 00 до 2 и с 6 до 8.
4. поливаем цветы из лейки.
5. придумал песенку, под которую они начали разрешать одевать на себя памперсы, а не извиваться ужом и пищать:
у таракана усики,
ла-ла-ла-ла-ла-ла (и покачивание головой из стороны в сторону)
а у Никуси (Богдаши) трусики,
ла-ла-ла-ла-ла-ла.
6. Ника начала ходить в горшок по большому. когда успеет добежать. Поставила себе в план сшить трусов и снять памперс кроме как на сон и на прогулку. И на те случаи, когда я, проработав до пяти утра, не в силах бегать за двумя детьми по квартире с тряпкой, спасая ковер и мягкую мебель.
Бонька на нее смотрит, но пока только снимает памперс. Но зато четко определяет, когда хочет по-маленькому: раздевается и завороженный смотрит и смеется.
7. помимо того, что они меня понимают, они начали воспроизводить мои пожелания: пойди в комнату и принеси бутылку? где памперсы для Бони?- Принеси. Еще раз решишь вырвать цветок - покусаю! Телефон звонит, ребята. - Кто мне трубку принесет.
И ходят, носят, перестают рвать и прочее.
появилось несколько новых слов, типа "агу" - огурец и "бу" - книга (book).

Спасибо, Иоган Себастьянович!

Я, дорогие друзья, 12го февраля спела 4 арии Баха с прекрасными музыкантами - ансамблем духовых инструментов "L'Esprit du Vent" в составе:
Филипп Нодель (барочный гобой),
Михаил Шиленков (барочный фагот),
Александра Непомнящая (клавесин).
Играли в Культурном Центре "Покровские ворота"- ул. Покровка, 27 стр.1.

Я никогда не была в этом месте. Шла от метро «Чистые Пруды» вниз по бульвару, потом перешла с бульвара на сторону «Современника» и дошла до Покровки. Свернула налево и нырнула в первую же арку. Стеклянная дверь справа: Культурный Центр «Покровские Ворота».

Охранник: «Добрый день». Гардероб. Деревянный «комод» - камера хранения. Дальше - большая зала с библиотечными стеллажами - книги, книги, книги.Большие окна. Здесь -кафешка - можно попить кофе-чаю с блинами за разговором или чтением. И слева - гостиная - концертный зал.

Если зайти на сайт «Покровских Ворот», можно удивиться разнообразию тем лекций, бесед, концертов. Смотрю афиши - вот духовная беседа, вот лекция историка Алеши Беглова, а вот и детский кукольный спектакль Леночки Трещинской, вот классический концерт. Очень приятно!

Итак.

Итак, я осмелилась петь арии Иогана Себастьяна Баха.

Очень это для меня было волнительно - с большим пиитетом отношусь к Иоганну Себастьяну  (а так же ко всей старинной музыке), и не смела никогда притрагиваться к нему! А потом - я вообще давно не пела классику. В январе пела в Питере романсово-песенный концерт, но то ж в микрофон. А тут, знаете, не шутка - другой звук, другая манера пения. Занималась, голос искала.

И вот - «Ну, во славу Божию!» - старалась предательски не трепетать полой длинной юбки, боялась заслушаться, не вырулить правильно и вовремя на пассажи и синкопки -осилила 4 арии!

Теперь буду осваивать этот загадочный старинный «пласт» - мелодику, нюансировку, подачу звука. И еще кучу всяких премудростей и неизвестностей!

Друзья, я думала, что ГОБОЙ - это гобой. Мало того - я до сих пор путала гобой с кларнетом. Так вот, для меня было так : ГОБОЙ - это гобой. И все. Как раньше у нас был КЕФИР. И, когда появился КЕФИР ФРУКТОВЫЙ, у всех взорвались головы.

Друзья!Я увидела не один КЕФИР ФРУКТОВЫЙ- я увидела и услышала 3 разных гобоя! Один - просто гобой. Второй - гобой Д'амур. И третий - гобой Да Качча.

Первый - с «открытым колокольчиком» (это откуда звук льется), Дамур - «бутон» (похож на деревянную перце-молку). А Да Качча вообще с железным раструбом, а трубка сама - дугой! Трубка обтянута кожей. Очень красиво! У меня был шок. Инструменты невероятной красоты!

А еще я не подозревала, что фагот может играть так быстро! А тут сплошь -пассажи!

А клавесины, оказывается, тоже бывают разные - французский, итальянский, ect., и у каждого свой звук! Прекрасная клависинистка Саша Непомнящая - в начале февраля взяла первую премию на 1м международном московском конкурсе клавесинистов.

В общем - я получила огромное удовольствие от 12го февраля!

Вот такие чудесные "L'Esprit du Vent".

И вот такие чудесные «Покровские Ворота».

Желаю вам там бывать, чае-и кофе-питствовать, читать и приобретать книжки и диски, посещать беседы, спектакли и концерты.

P-S :

Кстати - теперь мой диск «Птичкины сказки» можно приобрести в книжном отделе «Покровских Ворот» - он обитает в прекрасной компании - рядом с беседами замечательных Александра Шмемана и Андрея Лоргуса.

Я (не знаю каким образом) искалечила один из моих деньрожденьских подарочков – книгу

Прежде всего, спасибо всем ответившим в комментах к предыдущему посту. Вы же знаете. Мне это было правда важно, вы молодцы!
Далее. Хочется рассказать про все. Но прежде всего - про мои трогательные отношения с техникой. Причем чем они трогательнее, тем тщательнее хочется о них рассказать.
Вообще говоря, технику я люблю. Не сильнее чем канцтовары и носки, конечно, но, тем не менее, хотя мало что в ней понимаю. Особенно я люблю быстренько для себя продемонстрировать свою гениальность, разобравшись с налету с первичными ее функциями, не читав инструкции, и потом так и жить. Т.е. я, например, узнала, что мой фотоаппарат может фотографировать в режиме замены цвета, в чб и сепии спустя года 2-3, как он у меня появился. Зато я сразу разобралась как с ним можно записывать видео. В общем, поверхностная я женщина в этом плане, ну что делать. Любить - люблю, но разбираться во внутренностях - ленюсь, ленюсь до определенного момента: или припрет, или заест самолюбие - как это Я - да не могу инструкцию прочесть. Все бы ладно, но то ли техника стала платить мне тем же, то ли я на нее так патологически вредно влияю, что она стала ломаться или кончать жизнь самоубийством с моей помощью. По разным причинам. У компьютера сначала сгорел относительно новый винчестер, винчестер заменили, через полгода умерла платка. Новый телефон по началу украли, потом был куплен такой же, через пару месяцев приказала долго жить карта памяти, была заменена на новую, которая также через определенное время сломалась. С экранами у меня вообще полный кошмар, такой кошмар, что даже сказать стыдно. Один фотоаппарат (причем предковский) я потеряла - ладно, мне тогда было юно и пьяно, это было давно (хотя хороший он был слов нет). Следующий, уже в юни купленный у Марии Владимировны, постигла такая же участь - я помню как я вроде брала его с целью поснимать наш суаре в честь МашкоМикиткиного др. Как я приехала на место празднования я тоже помню. Помнит ли фотоаппарат - неизвестно, поскольку его уже со мной не было и куда он подевался - так и осталось загадкой. У третьего кэнона я, такая молодец, разбила экран, фотографировав памятник г-ну Пушкину и его супруге на Большой Никитской. Я даже писала об этом. Просто выпал из рук. Когда я была в своей шестнадцатилетней несознанке (или семнадцати.?) - мне подарили тогда еще модный Pocket PC, или как говорили в народе - наладонник. Ну и что вы думаете? Через полгода его маленький хорошенький экранчик был прикончен. Недавно со мной произошла та же ужасная хрень, и это уж прям совсем из ряда вон. Я (не знаю каким образом) искалечила один из моих деньрожденьских подарочков - книгу. Да-да. Электронную книгу, у которой специальный экран, не подсвечивающийся изнутри, имитирующий природное освещение. Конечно же. Стеклянная подложка экрана полетела меньше чем через две недели. Я все понимаю. Что я в этом плане наверное не самая аккуратная, не самая внимательная, не самая предупредительная. Вот конкретно в этом плане. Но чтоб вот так тотально - это, черт побери, даже обидно. Какие будут предложения? Как с техникой у вас? Какое количество электронных приборов лично вы отправили на тот свет и считаете ли себя по этому поводу самым слабым звеном?
Даже в богемных мирах происходит похожая вещь. Мечталось мне когда-то, чтобы я с сайтами работала напрямую. Т.е. быть человеком в этом плане свободным. Захотела текст добавить - добавила, захотела картинку - аналогично, захотела - кому-нибудь в гостевой что-нибудь хорошее ответить - ответила. Короче говоря, как бы дали мне игрушку на пробу - права-логин-пароль и прочая важность. И чего? С огромной помощью своего боевого товарища я добралась до скелета этого сайта. Ужоснулась. Выдохнула. Поняла, что мои представления о сайте, как об обычном каком-нибудь редакторе страшно далеки от народа оригинала. И главное, что мне захотелось сделать - это сказать всем администраторам, дизайнерам и программистам то, что очень они гениальные люди. Вот, говорю. Уважаемые администраторы, дизайнеры, программисты, вы - гениальные люди. Я вообще не понимаю, как вы все это придумываете, делаете и разрабатываете. И профессия у вас сложная, но ужасно креативная и творческая. У вас появился новый фанат - это я. Вот. Пойду попробую написать пару формул постичь азы запихивания на сайты всяких штук. Не знаю, как быстро я после этого вернусь и вернусь ли вообще. Вот такая вот загогулина.
Ваша Нимфа.

вторник, 16 февраля 2010 г.

Тебя не будет



Тебя не будет ни на улице, ни в ночном электрическом шорохе
фонарей, ни в выраженьи лица,
когда читаешь меню, ни в улыбке,
смягчающей вагонную тесноту подземки,
ни в книгах прочитанных, ни в «до завтра».

Тебя не будет ни в моих сновиденьях,
ни в моих словах,
ни в номере телефона,
и в цвете времени - тебя не будет.

Любимый, я буду сердиться - не из-за тебя,
буду покупать сигареты - но не для тебя,
буду ждать на углу - но ты не придешь,
буду произносить слова, какие только придут на ум,
буду съедать то, что принесет официант,
буду видеть сны, какие станут мне сниться,
но я знаю: тебя не будет -
ни здесь, во мне, в камере-одиночке, где я еще удерживаю тебя,
ни там, в мотке мостов и улиц.

Тебя ни будет - нигде, нисколько, ты не станешь даже воспоминаньем,
я буду думать о тебе -
но думать о тебе: лишь тщетно пытаться вспомнить тебя.(c)

Комментировать

Бойка Вапцарова – „Спомени за Вапцаров”, С.1952г. /какво най-много ме впечатли ...


Бойка Вапцарова - „Спомени за Вапцаров”, С.1952г.
 

/какво най-много ме впечатли от книгата/


 

[из предговора от Хр.Радевски]: Напълно вярно е отразена тука голямата морална чистота на поета, неговата дълбока човечност, неговото високо политическо съзнание, непримиримата му партийна принципност, неговата неутолима духовна жажда и творческата му дързост и изисканост. (стр.5)

 

***

 

Започнахме песни. Вапцаров помоли един от студентите, известен като добър певец, да му изпее народната песен „Хайде, хайде, либе стойне, да бегаме...”.

Певецът запя с висок глас, а десетина гласове дружно подхванаха песента, и в грубото и нежно преплитане на гласовете се отделяха думите:

 

Не съм либе за бягане

платно не съм дотъкала.

 

Когато завърши песента, Вапцаров заговори с леко възбуждение:

- Тази песен е удивително хубава и съдържателна. Народният певец много вярно е предал психиката на жената. За нея щастието е свързано с разумните изисквания на ежедневието, докато мъжът мисли само за любовта... (стр.9)

 

***

 

Той познаваше творчеството на Пушкин, Лермонтов, Толстой, Ибсен и на още много светила на европейската литература. Но решително влияние върху него имаха Чернишевски, Добролюбов, Ботев и Максим Горки. Ботев и Максим Горки бяха най-любимите му писатели. (стр.25)

 

***

 

            Македонската фашистка организация смятала, че военното възпитание е променило прогресивните възгледи на Вапцаров, и когато той минава във втори курс на училището, през една ваканция го поканват да изнесе някакъв доклад пред младежите в Банско. Вапцаров изнася доклад върху драмата на Ибсен „Народен враг”. Докладът започвал с мотото „Люди солнце разлюбили, надо солнце их вернуть”. Ръководителите на Македонската организация се измамили жестоко в своите предположения. Вапцаров не само не бил променил убежденията си, но сега те били по-изяснени. Ако не бил във военна униформа, щели да го арестуват. (стр.26)

 

***

 

            В 1929г. Вапцаров завършва теоретичния курс и минава на практика, предимно по корабите на речното и морско корабоплаване. Зрелостното му свидетелство е с много добър успех. В архивните документи на училището се намира следната

 

АТЕСТАЦИЯ ПРИ ЗАВЪРШВАНЕ НА ТЕОРЕТИЧЕСКИЯ КУРС

 НА НИКОЛА ИВАНОВ ВАПЦАРОВ

1)      Здравословно състояние: физически много добре развит, малко особена телесна структура, но напълно здрав и издръжлив. Малко е слаб и при по-усилени условия с мъка понася.

2)      Характер: постоянен, самостоятелен, самонадеян, прям и откровен, весел характер.

3)      Нравствени качества: честен, правдив, добросъвестен и достатъчно наблюдателен. Обича малко да оригиналничи.

4)      Умствени способности: притежава естествено развита интелигентност и въображение, доста разсъдлив.

5)      Обща и морска култура: силно е увлечен в литературата, където е много силен и смята да следва. Техниката не го влече, има скрито желание да напусне училището, за да следва литература. Чел е множество реферати и е доста критичен. През годината успехът му бе слаб, защото четеше книги, но на зрелостните изпити показа много добър успех.

6)      Добродетели: добри.

7)      Служебни качества: дисциплиниран, не проявява особена любов към службата, но внимателен, послушен и почитателен към началниците си. Добър другар, обичан от другарите си, но не обича много да се проявява. Спретнат точен и акуратен, добре възпитан.

Отзивчив към живота на обществото.

Кашлакев

Началник на Машинното училище

Шалапатов

Възпитател

(стр.29-31)

***

 

            [из спомените на Емил Попов]: През 1931г. бяхме с Вапцаров на миноносеца „Дръзки”. Тогава всяко лято ставаха нелегални заминавания по море за Съветския съюз с лодки и гемии. Мисля, че беше през май, когато една вечер след обикновените ни разговори Кольо ме попита дали бих решил да замина с него за СССР, и то със самия миноносец. Перспективата беше мамеща. За нас СССР значеше свобода, значеше да работим за щастието на народа. Веднага се заловихме да обмислим и изготвим подробностите за техническото осъществяване на този план. ... Но когато всичко беше готово и трябваше да се избере само подходящия момент, Кольо изведнъж се отказа от целия план. Отначало помислих, че той се съмнява в успеха, но Кольо веднага ми изложи съображенията си: без сериозни причини ние нямаме право да бягаме от нашата страна и да изоставим борбата на нашия народ срещу фашизма, за да отидем там, където другите вече са завършили тая борба... (стр.35)

 

***

 

            [из писмо, изпратено от Вапцаров до майка му]: Работата /огняр във фабриката „Българска горска индустрия” - село Кочериново - Б.Б./ си гледам съвестно. Но не мога иначе, освен работата ми трябва и нещо друго. Освен хляба си, който изкарвам, трябва ми и друг хляб. За мен е невъзможно да се огранича до положението на една машина, която само работи и поглъща своята определена доза пара... (стр.54)

 

***

 

            През този период /докато работи в село Кочериново - Б.Б./ Вапцаров се запознава подробно с книгата на Плеханов „Към въпроса за развитието на монистическия възглед върху историята”, прочита съчинението на Енгелс „Произход на семейството, частната собственост и държавата”, после „Марксизмът и национално-колониалният въпрос” на Сталин. Запознава се с произведенията на Ленин „Империализмът като висш стадий на капитализма” и „Левичарството - детската болест на комунизма”. Той изучава внимателно тези книги и върху тях прави изводи и съждения. (стр.55)

 

***

 

            Вапцаров е вече напълно убеден, че трябва да се свърже непременно с Партията. Той е убеден, че ще работи правилно, само ако влезе в общия отряд на Партията - споен с единство на волята, с единство на действието, с единство на дисциплината. (стр.57)

 

***

 

            [Вапцаров като постановчик в работническия театър към фабриката]: В репертоара на нашата трупа ние не трябва да допускаме пиеси, които задоволяват еснафските вкусове и печелят евтини успехи. От театъра зрителят трябва да извлече поуката, че е възможен по-добър живот и че той трябва да се бори за такъв живот. Наш дълг е да избираме такива пиеси, които ще подпомогнат развитието на слабо подготвения зрител, ще пробудят неговото въображение и мисъл и ще го накарат да гледа на театъра като на училище, а не като на средство за забава. (стр.96)

 

***

 

            [след една успешно поставена пиеса]: Кога се прибрахме у дома, дълго не можахме да заспим. Опрян на възглавницата, Кольо говореше:

            - Работниците обичат изкуството, някои от тях са истински самородни таланти... Какви мимики, какви движения, какви топли гласове! И като помълча малко, добави: - Народът не е сива и безлична маса, той има богата душа. (стр.100)

 

***

 

            [впечатления от нелегалната партийна дейност в София]: Особено възторжен и радостен беше Кольо, когато се връщаше от нелегални събрания и срещи. Той не казваше къде е ходил и какво е правил, но по веселото му настроение и възбуда разбирах, че е много доволен. От него лъхаше непоколебима вяра в безграничната сила на народа - сила способна да твори чудеса, да извърши революция...

            - Работникът е умен човек, разбира важността на своето предназначение в живота, чувства силата си и, когато му дойде времето, ще стисне коравия си юмрук и ще разбие на пух и прах всичко, което го потиска. А колкото до дечицата, за тия хубави птиченца - за тях новата държава ще направи дворци, както е в Съветския съюз. Всички вили и хубави къщи, в които сега буржоазията лентяйства, ще станат след революцията почивни домове за децата и работниците. (стр.112-113)

 

***

 

            Всеки ден Кольо опознаваше все повече живота и взаимоотношенията на хората. С пламенната страст на поета-комунист той разгръщаше всичките си сили за творческа работа. Пишеше непрекъснато, обработваше написаното, понякога унищожаваше цялото стихотворение и започваше отново. Към този период от творчеството му се отнасят стихотворенията „Епоха” и „Двубой”. По това време кръгът на неговите слушатели не беше особено голям - предимно някои близки приятели. Помня, че тогава в този кръг направи силно впечатление стихотворението „Двубой”. Върху него се водиха дълги спорове. Мнозина от слушателите не искаха да приемат стиховете:

 

Извергът,

мерзкия стрелец,

         закри следите си

        завчас.

                                                                    Ти спомняш ли си тоз подлец?

                                                                                Това бях

            аз.

            Кольо обясняваше, че човекът, за когото говори в стихотворението, не е комунист, а изобщо човек от капиталистическия свят. От него не могат да се искат най-добрите качества, той изпитва жестокостите и несправедливостите на съвременното общество. Това общество изражда хората така, че създават от тях и подлеци, които са способни да убият дори родния си брат. Той казваше:

            - Центърът тук е в страстния спор и в жестоката борба на човека със стария „разкапан, озлобен живот”, в неговата светла вяра, че двубоят ще завърши с победа над тъмните сили на живота:

 

Тогаз,

                                   на твойто място

     дружно

ще изградим, със много пот,

един живот

       желан

                  и нужен,

и то

       какъв живот!

 

(стр.122-123)

 

***

 

            Споровете, които Кольо водеше с буржоазната интелигенция, му дадоха повод да напише стихотворението „Песен за човека”. В това стихотворение той подчертава, че капиталистическото общество създава груби и ниски страсти у човека, но когато човек се влее в челния колектив на народа, той се издига, обогатява характера си и заличава от душата си следите от всичко онова, което е потискало и извращавало неговите ценни качества... (стр.140)

 

***

 

            [на екскурзия в Пирин]:

            - Красив е животът! - провиква се Кольо. - Гората и планината събуждат у човека възвишени мисли и чувства. Забравяш всичко делнично и пошло, всички горчивини и неправди, и в същото време слушаш някакъв особен шум, който те кара да мечтаеш. Иска ти се да извършиш нещо велико и да смаеш хората, да жертваш живота си за света, душата ти се разперва като птица, готова да полети към висините. Неслучайно в Банско има много поети-самоуци... (стр.147)

 

***

 

[из доклад на Вапцаров пред македонския антифашистки литературен кръжок]: За развитието на една национална култура е необходима тясна връзка на нейните майстори с народа и с делото на свободата. Писателят трябва да познава добре миналото на своя народ, неговия фолклор, нравите, обичаите и езика, особено типичното преобладаване на някои изрази, думи и образи. Новият реализъм трябва да включи в себе си като съставна част героичната романтика, да възпитава в дух на героизъм, да има активно отношение към действителността, да утвърждава труда, да вдъхновява за строеж на нови форми на живота. Истинският писател трябва да се слее с народа, да бъде негово ухо, око и сърце... (стр.158)

 

   ***

 

            [откъси от главата за литературните възгледи на Вапцаров]: Още в ранна възраст той беше прочел преведените на български произведения на руските класици и на мнозина западноевропейски писатели като Балзак, Флобер, Стендал, Шекспир, Байрон, Гьоте, Ибсен и др....

            ...И до последните си дни Вапцаров се учеше от руската класическа литература - от нейното художествено богатство, от борческия й хуманизъм, от високата й идейност.

Творчеството на Максим Горки бе разкрило пред него, че истинското изкуство може да се създаде само с безкрайна любов към народа и Родината. Това творчество звучи като възхвала на всичко прекрасно в живота, като химн най-прекрасното в него - човека. Вапцаров често обичаше да сравнява Горки с Балзак или Флобер, но подчертаваше, че Горки е отишъл много по-напред. Докато героите на западните класици угасват в трагична безпомощност, борците на Горки завършват с бунт и остават непримирими. Романите „Майка” и „Клим Самгин” бяха любимо четиво на Вапцаров. За „Майка” той казваше: „Това не е само епопея на социалната борба, но и роман за възпитание на високи човешки качества у хората”...

...Вапцаров чувстваше дълбоко поезията на Пушкин, учудваше се на нейната простота и музикалност, и понякога дълго декламираше стихове от любимия поет. Когато говореше за Пушкин, той не забравяше да спомене за неговото увлечение от творчеството на Байрон, но бързаше да подчертае коренната разлика между двамата. Пушкин е усвоил протестния дух на Байроновата поезия. Той вярва, че щастие може да съществува на земята. И с топъл глас Вапцаров започваше да рецитира края на поемата „Цигани”.

- Виждате ли големия поет? - говореше възбудено той. - Още в оная далечна епоха Пушкин мисли, че всеки може да бъде щастлив само между другите хора и заедно с тях. Той не противопоставя като Байрон личността на обществото.

С особена изразителност Кольо декламираше стихотворенията на Пушкин, насочени срещу самодържавието и лакейщината. Той знаеше почти наизуст много негови поеми и отделни глави от „Евгени Онегин”.

- Всеки поет трябва да се учи от Пушкин - обясняваше Вапцаров. - Сега мнозина от нас пишат едни особени стихове или, по-точно казано, стихоплетстват. Пушкин е гений, равен на когото мъчно може да се намери...

...Поезията на Маяковски изигра огромна роля за оформянето на Вапцаровата поезия в духа на художествения реализъм. Това, което Вапцаров търсеше в началото на своя поетически път, му бе подсказано от Маяковски. Той разбра как трябва да се твори социалистическото изкуство и се учеше непрекъснато от големия съветски поет.

Веднъж Кольо беше купил една стихосбирка от Маяковски и не си легна, докато не прочете и последния стих.

- Какъв талант, каква сила! - извика той, като свърши книгата. - Четеш и виждаш с каква гореща любов съветският народ изгражда социализма. Наглед уж дребна тема, а той я претворил така майсторски, че тя се обръща изведнъж в значителен обществен факт. Няма събитие или обществена проява, които да не са намерили отражение в неговото творчество. И всичко е дадено образно, с точни думи, с остър епитет и с мъжествен ритъм. Да пишеш поезия, за Маяковски значи - да участваш активно в преустройството на живота. От неговите стихове лъха действителна бодрост, чуваш развълнувания глас на човека, който ненавижда равнодушието и пасивността, и зове за творчески подвиг...

...Като бивш моряк Кольо четеше с истинска наслада романа на Новиков-Прибой „Цушима” и смяташе, че го разбира по-добре от другите читатели. С не по-малко увлечение и интерес той четеше и „Как се каляваше стоманата” от Н.Островски, „Петър І” от Алексей Толстой, а така също и произведенията на Еренбург, Фадеев, Серафимович, Гладков и на мнозина още съветски писатели. Когато беше във весело настроение, цитираше цели пасажи от „Дванадесетте стола” и от „Златният телец” на Илф и Петров... (стр.186-197).

 

      ***

 

[относно фашистката младежка организация „Бранник”]: Дворцовото правителство се помъчи да постави младежта под свой собствен контрол и създаде казионната организация „Бранник”, по образец на хитлеровата младеж. Изпълнявайки директивите на хитлеровци, монархо-фашисткият режим взимаше всички мерки да откъсне българския народ от Съветския съюз и в тая насока разчиташе най-много на младежите. Под ръководството на инструктори-гестаповци, бранниците се учеха на провокаторство и шпионаж. Те участваха заедно с полицията и жандармерията в обиските и блокадите, в преследванията на истинските патриоти и на партизаните. (стр.215)

 

***

 

[относно включването на Вапцаров във въоръжената антифашистка борба]: Ние, близките, често му говорехме, че той е ценен човек, че трябва да се пази, че ще бъде по-полезен на партията, ако работи само като писател, със силата на словото... А той ме успокояваше, че хората, с които работил, били надеждни и в случай на арест не биха го издали. При това полицията не можела да намери у нас никакви веществени доказателства срещу него. Кольо приказваше така, само за да ме успокои. Но в същност той се съмняваше, че ще дочака освобождението на Родината от фашисткото иго и понякога казваше:

- Пази се, пази, всички говорите само това! Ако започната всички да се пазят, тогава кой ще работи? Всеки човешки живот е скъп. Малко ли ценни хора загинаха през Октомврийската революция и после се намериха други, които достойно ги заместиха. Нима мислиш, че аз не искам да дочакам нашата победа! Да знаеш само как ми се живее! Противно нещо е смъртта!... Хайде, Боя, да не приказваме за това. Все някак ще излезем здрави и читави от тази работа. (стр.238)

 

***

 

[Вапцаров в затвора]: Веднъж, когато Кольо беше вече в затвора, запитах го кога в полицията се е чувствал най-зле и как са го изтезавали. Той отговори с мъка:

- Там бях загубил представа за времето. Ту ме измъчваха, ту ме оставяха да се съвзема, за да започнат отново. Тежкият бой и стягането електрически обръч можех да понасям, но най-ужасното изтезание беше бесенето с главата надолу. Три пъти бях подлаган на такова мъчение и чувствах, че вече нямам сили да издържа. Исках да се самоубия, но нямаше с какво. Случайно намерих едно габърче, взех го и го забих във вената на ръката си. Кръвта бликна и започна да изтича, аз се унесох в тихо блаженство. Спомних си за целия живот, дожаля ми за слънцето, за живота и най-много за това, че бях направил малко за освобождението на Родината. Но с гордост повтарях на себе си: врагът ще бъде разбит - победата ще бъде наша! И в тоя миг ключът на врата щракна и вътре нахлуха неколцина полицаи. След малко дойде и лекарят, който спря кръвта и превърза раната. И отново започна пукане на костите, скубане на косата, миризма на горено месо... (стр.241-242)

 

***

 

[прощаване с майка му]: Кольо гледаше майка си и мене спокойно и нежно. Казахме си няколко незначителни думи, само да избегнем тежкия разговор за близката смърт. Той ни притисна леко към себе си и промълви:

- Мили мои, много грижи ви създадох. Прощавайте. Мамо, аз трябва да умра. Гледай да свикнеш с тази мисъл, успокоявай се с думите на твоя Христос: „Ако житното зърно най-напред не умре, то не може да даде плод” (стр.247)


воскресенье, 14 февраля 2010 г.

Зарисовки (часть 2) или "очень откровенно"

Я все жду, когда же наступит весна. Тот момент, когда мы будем сидеть в моем любимом месте на Арбате. Арбат я люблю исключительно поздней весной, летом и ранней осенью. Ты и я за столом у окна в суши. Говорить, говорить, говорить... Просидеть там полдня и вообще не замечать время. Как будто его нет. Смеяться во весь голос и просто быть вместе. Мой взгляд только на тебя.. волосы, глаза, руки, локти, ноготки на руках... Слушать твой голос, который потом будет отдаваться в голове в метро. Эта будет уже наша 2 весна. Мы будем радоваться ушедшей наконец зиме. И каждая по-своему верить в чудо.
В наших встречах мне очень нравятся два момента. Ожидание тебя в метро и первые секунды с тобой. Это какое-то странно чувство внутри меня. Сердце как будто замирает при виде тебя, а потом наичнает бешено колотиться... Даже в ушах начинает звенеть и, кажется, мой стук сердца слышен всему миру. В России, во Франции, в Нью-Йорке, во Флоренции, в Праге...в тысячах городах.
Я смотрю твои любимые фильмы и читаю книги, которые ты мне дала. Я хочу узнать тебя получше. Угадать, что именно тебя завлекло. Меня интересует все, что касется тебя. Да, я наверное эгоистка, потому что хочу знать все-все. Куда ты ходишь, что делаешь, с кем о чем говоришь. Да, похоже я схожу с ума, но это меня не останавливает. Я все пытаюсь убрать у себя все лишнее и оставить только каплю любопытства. Пока получается не очень. Ты сама видишь. Но я стараюсь.
Когда-нибудь, я смогу наконец показать тебе где живу. Мой маленький мирок - мою комнату. Место где засиживаюсь до самого утра с тобой в аське, где сплю обнявшись с твоей коровкой, сжимаясь в комочек, где люблю смотреть в окно, где люблю пить чай и читать книги, где вечно спотыкаюсь об угол. Я разрешу тебе смотерть каждый уголок своей квартиры. Бери что хочешь. Я знаю, ты точно наткнешься на красную коробку. Ее невозможно незаметить. В ней куча бумаг. Эти многочисленные листы я очень люблю временами перечитывать. Особенно перед сном. Всегда читаю с улыбкой. Там наши переписки. А на столе у меня лежит стекло. Под ним тоже лежат много переписок) Сидишь за столом и раз - мой взор падает на какую-то твою фразу. Чисто случайно. На стене у меня висит карта метро. На ней многие станции обозначены крестиками. Куда часто езжу, где какое место люблю, и места, где мы с тобой были.
В день, когда ты ко мне приедешь приготовлю тебе во фритюрнице картофель фри. Я знаю, ты любишь картофель фри. Заварю тебе самый вкусный чай, нет, вовсе нет, это не будет особенным чаем из Индии. Просто это будет чай, который приготовила я. А когда за окном уже стемнеет, и на улице станут пустеть улицы, мы включим какой-нибудь фильм, сядем напротив огромного телевизора с чашками чая, прижавшись к друг другу. Ничего личного, просто так теплее. И я уже заранее знаю: мне будет абсолютно все равно, что творится на экране, я буду прислушиваться к своим ощущениям. Ощущениям счастья, покоя, легкой эйфории. Самое ужасное, что в голове уже столько картинок этого дня, а он все никак не состоится.
Мне до сих пор интересно где ты научилась всему тому, что имеешь и чем обладаешь. Как ты стала такой, какая ты есть. Кстати, я все также при нашей встречи занимаюсь алгеброй. Ты же знаешь, я зациклина на числах и цифрах. Считаю сколько раз смеялись, держались за руки, сколько раз я ловила такой горячо любимый мне твой взгляд. Результаты всегда очень даже неплохи)
Даже спустя 500 дней со дня нашего знакомства ты остаешься для меня загадкой. Чем больше я тебя знаю, тем больше загадок. Я все еще прошу тебя загадать мне загадку попроще, чтобы я смогла ее разгадать или, хотя бы, мне было за что зацепиться. А пока, твои загадки натсолько хороши, что я не могу их разгадать. Существует одна логическая загадка Энштейна. Ее, по статистике, могут разгадать лишь несколько процентов людей. Всего 2%. Я не из числа талантиливых людей, поэтому ее разгадать не смогла и не вошла в этот процент. А тебе, я думаю, стоит попробывать. Ты спец по загадкам. Если что, можешь попросить у меня сслыку, я тебе дам))
Знаешь, я все время ною, как я по тебе скучаю. А ведь зря. Потому что я люблю по тебе скучать. Это тоже меня столькому учит. Ох, если я начну считать все, чему ты меня научила, я сойду с ума. Как бы я не любила алгебру, я устану считать. Но знаю точно - результат будет ооочень хорошим. Через лет 10-15 меня спросят про мое прошлое. И я обязательно расскажу кто меня воспитывал. Кто делал меня личностью и человеком. Кто не давал упасть и кто вытаскивал из грязи. Будет просто здорово, если ты меня спросишь об этом, совсем про все позабыв, со своей девичьей памятью)
Совсем чуть-чуть осталось до весны. Весной большая вероятность увидеть звезды. Так что я все еще надеюсь не просто подарить твою звезду, но еще и показать. Все там же. На высотке Останкинской телебашни. Жаль, что мы живем не в Дубае. Там щас самое высокое в мире здание. Там мы были бы ближе к звезде.
Совсе недавно я осознала, зачем устраиваю эти вечные хранилищи НАС. Наших переписок, разговоров, вечно пишу в дневниках что происходит. Просто я хочу этот период своей жизни запомнить. Навсегда. Навечно. Я знаю, что даже не храня все это, я буду помнить. Но я так чертовски боюсь когда-нибудь все позабыть! Хотя теория вероятности этому явно равно нулю.
У меня глаза безумца.
Я скоро пойму, что я зря только все время жалуюсь, капризничаю, вредничаю и тд, потому что с тобой я самая счастливая. Меня спросят:
-Ты счастлива?
-Да. - отвечу я
-Что такое счастье?
И я не смогу ответить на этот вопрос. Не потому что я не знаю ответа. Я его знаю. Просто мне придется пересказать всю нашу историю. А я предпочитаю умалчивать о моем счастье. Рассказав, оно перестанет быть моим.

ДРУЗЬЯ: могут написать о тебе книгу с цитатами.

ЗНАКОМЫЕ: никогда не спросят пожрать...
ДРУЗЬЯ: причина, по которой у тебя никогда не найдется пожрать...
ЗНАКОМЫЕ: вытащят тебя из обезьянника или отмажут от мусоров, доходчиво объяснив, что ты сделал не так.
ДРУЗЬЯ: будут сидеть рядом, приговаривая "Бля... Чувак, мы конкретно объебались... Но, блядь, было весело!!"
ЗНАКОМЫЕ: никогда не видели тебя плачущим.
ДРУЗЬЯ: плакали вместе с тобой...
ЗНАКОМЫЕ: Одолжат что-нибудь и вернут через пару дней.
ДРУЗЬЯ: продержат это у себя так долго, что забудут, что это твое или ты сам забудешь, и потом одолжишь сам.
ЗНАКОМЫЕ: знают о тебе кое-чего.
ДРУЗЬЯ: могут написать о тебе книгу с цитатами.
ЗНАКОМЫЕ: пойдут за толпой, оставив тебя позади.
ДРУЗЬЯ: нахуйарят всей толпе, за то, что оставили тебя позади.
ЗНАКОМЫЕ: приходя в гости, вежливо постучится.
ДРУЗЬЯ: войдут без стука со словами "Я ДОМА!"...
ЗНАКОМЫЕ: на время.
ДРУЗЬЯ: на всю жизнь.
ЗНАКОМЫЕ: выпьют твою порцию бухла, если посчитают, что тебе уже хватит
ДРУЗЬЯ: будут смотреть на тебя еле стоящего на ногах, но упорно повторять "пей, сука, не пропадать же добру!"
ЗНАКОМЫЕ: польют дерьмом людей, которые поливают дерьмом тебя.
ДРУЗЬЯ: вышибут из них все упомянутое дерьмо
ЗНАКОМЫЕ: просто прочтут это
ДРУЗЬЯ: Отправят это своим друзьям))